Po co impregnować buty?

Obuwie jest jednym z najbardziej niedocenianych elementów garderoby, które doceniane jest dopiero w chwili uszkodzenia. Dopiero gdy but zacznie przeciekać lub rozchodzić się w szwach, dla jego posiadacza zauważalne staję się to, jak bardzo wpływał on do tej pory na jego komfort i przyjemność z używania.

Jak dbać o buty?

Podstawowym sposobem na to, aby zadbać o obuwie i aby cieszyło ono swojego właściciel możliwie najdłużej, jest oczywiście bardzo skrupulatne i częste czyszczenie go z pokrywającego go brudu. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy wszechobecna sól nie oszczędza również i butów, co bardzo szybko doprowadza je do skrajnej ruiny.
Nie zawsze jednak samo czyszczenie pomaga, ponieważ w czasie zimy buty należałoby tak właściwie czyścić za każdym razem, gdy wychodzi się z domu. Z tego powodu zastosować należy nieco bardziej skuteczne działanie, czyli impregnacje butów.

Na czym polega impregnacja?

Impregnacja butów to proces pokrywania ich powierzchni dodatkową warstwą ochronną, która uzyskiwana jest z odpowiednich środków chemicznych. Tak uzyskana warstwa stanowi dodatkową barierę dla wilgoci i cząsteczek brudu, co powoduje, że buty znacznie dłużej zachowują czystość, a co za tym idzie nie są poddane tak bardzo procesowi niszczenia się.
Proces impregnacji jest szczególnie ważny w przypadku butów wykonanych ze skóry, ponieważ to właśnie one głównie narażone sa na największe niebezpieczeństwo i charakteryzują się największą wrażliwością na czynniki destrukcyjne.