Odmiany brogsów

skórzane brogsy męskie

Oprócz tego, że brogsy są dzielone na typy według wykonanego ręcznie wzornictwa na full, semi i quarter brogsy, to wyróżnić jeszcze wiele odmian, z których najpopularniejsze są cztery opisane poniżej.

Longwing – skrzydełka nakładanego noska przeciągnięte są na całą długość buta. Zwykle konstrukcja butów i kształt odpowiadają derbom.
Spectator shoes – wykonane ze skóry naturalnej w dwóch odcieniach: jasnym i ciemnym, najczęściej czarnym i białym. Najbardziej spopularyzowana odmiana brogsów dostępna w Patine.pl.

Blind brogues – wszystkim występującymi zdobieniami przypominają full brogsy, ale brak medalionu na nosku tworzy z nich zupełnie inną odmianę butów.
Ghillie brogue – najbardziej tradycyjne, czarne brogsy posiadające osobne ząbkowania z otworami na sznurowadła. Obuwie standardowo noszone do kiltu ze sznurowadłami zawiązywanymi aż na łydkach.

Buty brogsy – eleganckie czy nie?

Buty brogsy to zdecydowanie eleganckie, ale o bardziej swobodnym charakterze niż uroczyste oksfordy zwane wiedenkami, czy derby nazywane równie często angielkami. Przyjęło się, że czym mniej brogsy posiadają zdobień, tym stylizacja z nimi może być bardziej formalna. Czarne, lśniące obuwie typu brogsy można wtedy założyć do ciemnego, oficjalnego garnituru, chociaż jeślii trzymać się zasad to brogsy i elegancki garnitur to błąd.. W świecie mody wolno jednak coraz więcej i z roku na rok zasady się zmieniają. Dziś w zależności od koloru brogsy pasują do jeansów, chinosów, sportowych i eleganckich garniturów, a nawet hipisowskich, przykrótkich spodni.
Na zawsze jednak ich geneza pozostanie taka sama: od ich szkockich właścicieli ze wsi chodzących po kolana w bagnach, poprzez szlacheckich graczy w golfa, do władcy Wielkiej Brytanii lubiącego eksperymentować, aż na dzisiejsze wybiegi mody. Taką aż drogę przebyły brogsy.