Dlaczego warto wybrać dobrej jakości obuwie BHP do pracy w trudnych warunkach?

Dlaczego warto wybrać dobrej jakości obuwie BHP do pracy w trudnych warunkach

Obuwie bhp to jeden z najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas kompletowania odzieży roboczej. Nasze stopy w trakcie wykonywania pracy są szczególnie narażone na działanie niebezpiecznych czynników zarówno mechanicznych, jak i atmosferycznych, dlatego warto poświęcić chwilę na dobór obuwia, odpowiednio przystosowanego do warunków, w jakich przebywamy, by zapobiec przeciążeniom i urazom.

Ochrona Twoich stóp głównym zadaniem obuwia bhp

Dla osób pracujących w zakładach produkcyjnych, na budowach, magazynach, czy jako operatorzy wszelkiego rodzaju sprzętów, koparek i wózków widłowych bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju zranieniami i wypadkami, na które są narażeni. Prawidłowo dobrane buty robocze powinny posiadać grubą, antypoślizgową podeszwę, która zapewni ochronę przed upadkiem oraz wbiciem się gwoździ, lub innych ostrych przedmiotów w stopę. Istotna jest również wysokość cholewki oraz wzmocniona osłona palców stóp, czyli obecność tzw. podnoska. Ze względu na te czynniki wyróżniono trzy klasy obuwia bhp, posiadające różny stopień ochrony:

  • klasa „S „- obuwie stosowane do pracy w najcięższych warunkach, chroniący stopę nawet przy uderzeniu z energią 200 J
  • klasa „P”- obuwie o nieco niższym stopniu ochrony przed uderzeniem do 100 J, ale posiadające wiele cech ochronnych takich jak wzmocnienia, czy podnoski
  • klasa „O”- wykorzystywane w warunkach, gdzie nie jest wymagane dodatkowe zabezpieczenie palców przed urazami
obuwie BHP

Przy wyborze butów roboczych stawiaj na wygodę

butach bhp spędzamy znaczną część naszego dnia, często w pozycji stojącej, dlatego ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru obuwia roboczego i dopasowanie go do naszej stopy. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są buty bhp. Istotne, aby zapewniał odpowiednią ochronę przed czynnikami środowiskowymi takimi jak deszcz, wiatr czy błoto, przy jednoczesnej dobrej wentylacji stopy. Najlepsza w takim wypadku będzie skóra lub połączenie skóry z materiałem sztucznym oraz pokrycie membraną i obecność wkładek z tkaniny antybakteryjnej.