Jak powstała moda casual?

vans slip on

Dzisiejszy street wear nie mógłby istnieć bez mody sportowej. Sneakersy, dresowe spodnie, bluzy z kapturem oraz jeansy nie były jednak zawsze w modzie. Oto krótka historia dzisiejszej mody casualowej.

Ubrania sportowe nie tylko na boisku

Ubrania luźne, dresowe i wygodne były uważane za ekskluzywne, ale używało się ich jedynie podczas uprawiania sportu. Koszulki polo królowały na polach golfowych i kortach tenisowych, podobnie jak buty na płaskiej, gumowej podeszwie. Był to symbol majętności, ponieważ niewiele osób mogło pozwolić sobie na takie rozrywki. Dopiero na przełomie lat 70′ i 80′ moda sportowa weszła oficjalnie na ulice miast. Paradoksalnie takie ubrania były symbolem luksusu. Firmy sportowe, takie jak Champion i Adidas zaczęły współpracować z hip-hopem, dlatego również młodzież pokochała luźniejszy styl ubierania. Dziś te marki, podobnie jak buty od Vans typu slip on stały się prawdziwym hitem. 

Sportowy styl i buty slip on od Vans

Sportowe stylem zaczęły interesować się nie tylko osoby, które uwielbiały hip-hop. Sportowe bluzy pojawiały się również w stylizacjach casualowych skaterów i skinheadów, którzy ubierali je pod skórzane kurtki lub w formie kurtek bomberek. Do miejskiego stylu dołączyły również kultowe buty Vans slip on (dostępne online m.in. na SuperSklep.pl). To trampki bez zapięcia, wsuwane jak mokasyny. Można je dostać zarówno z niską, jak i wysoką podeszwą. Moda uliczna przejęła je całkowicie, a Vansy pokochało młode pokolenie, które chciało poczuć się swobodnie i przede wszystkim modnie. W latach 90′ i roku 2000 Vansy slip on zaczęły nosić również gwiazdy zespołów punkowych i rockowych, w tym Green Day i Tokio Hotel.