Buty w góry – jakie wybrać?

Wybór butów w góry może przysporzyć nie lada wątpliwości, zwłaszcza osobom początkującym w kwestii wypraw górskich. Jest wiele firm produkujących takie obuwie i każde ma swoje wady i zalety. Każdy musi podjąć sam decyzję, co odpowiada mu mniej, a co bardziej, istnieje tylko kilka kryteriów, które powinny zostać spełnione.

Buty w góry – jakie zimą?

Okres zimowy jest wymagający nie tylko w górach. Niskie temperatury, często oblodzone chodniki potrafią być wyzwaniem nawet na płaskim, miejskim terenie, a co dopiero w nierównych górach.

Wybierając obuwie górskie zimowe trzeba zwrócić uwagę na to, żeby były to buty sznurowane za kostką. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ustabilizować stopę na tyle, żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się na nierównym i oblodzonym terenie. Dodatkowo, nawet gdyby zdarzyło nam się jakieś potknięcie, usztywniona kostka oznacza mniejsze ryzyko urazu.

Duże znaczenie ma również dobór obuwia o grubej i twardej podeszwie z dobrą amortyzacją – tak, aby do stopy nie docierało zimno od zamarzniętego podłoża, a ewentualne nierówności nie sprawiały bólu. Należy również zwrócić uwagę, aby obuwie było wyposażone w specjalne membrany sprawiające, że do buta nie przedostaje się woda, a także że stopy są mniej narażone na wiatr.

Co założyć latem w góry?

Również w okresie letnim góry są bardziej wymagającym terenem niż inne, bardziej równinne miejsca na świecie. Latem jednak zamiast chronić się przed nadmiernym zimnem – próbujemy zapewnić stopom jak najlepszą wentylację, która zapobiegnie poceniu się stóp.

Dlatego też, wybierając buty w góry na lato, można wybrać modele nieco lżejsze, wiązane poniżej kostki – stabilizacja w tym czasie, szczególnie jeśli nie planujemy wypraw w wysokie góry, nie jest aż tak istotna, bowiem góry nie są oblodzone. To sprawi, że but będzie lżejszy, a tym samym łatwiej będzie się szło, a mniejsze obciążenie zmniejszy ryzyko nadmiernego pocenia. Zapobieganie spoceniu się stóp jest o tyle istotne, że oprócz dyskomfortu, niesie to za sobą pewne ryzyko: pot może sprawić, że stopa w bucie będzie niestabilna i doprowadzi do potknięcia lub poślizgnięcia.