Wiskoza, materiał idealny na tunikę plażową

Jak wybrać tunikę plażową? Przede wszystkim powinna być ona zwiewna, lekka i uszyta z materiału przepuszczającego powietrze, tak aby jej noszenie było komfortowe nawet w bardzo upalne dni.

Popularna wiskoza 

Najbardziej popularnym i powszechnym materiałem stosowanym w przypadku tunik plażowych jest wiskoza. 

Wiskoza pochodzenie

Wiskoza jest materiałem pochodzenia roślinnego. Wytwarzana jest z masy drzew iglastych, poddawanych licznym procesom chemicznym. W wyniku obróbki chemicznej celulozy powstaje materiał o specyficznych właściwościowych, przyjemny w dotyku i zwiewny.    

Wiskoza zalety

Niewątpliwą zaletą wiskozy wpływającą na jej powszechność jest stosunkowo niska cena. Wiskoza cechuje się połyskiem, jest miła w dotyku i przewiewna, co wpływa na komfort jej noszenia. Niewątpliwą zaletą wiskozy jest łatwość jej barwienia, dzięki czemu dostępna paleta jej barw jest w zasadzie nieograniczona.       

Wiskoza wady

Wiskoza jest zwiewna i lekka, co niestety wpływa na jej podatność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jej noszenia, prania, jak i prasowania. 

Wiskoza pranie

Abu zachować trwałość materiału, wiskoza powinna być prana w niskiej temperaturze, przy zastosowaniu programów dedykowanych dla tkanin delikatnych. Nie należy prać wiskozy wraz z innymi elementami garderoby, które mogłyby w sposób mechaniczny uszkodzić delikatną tkaninę.  

Wiskoza suszenie

Aby zachować idealną formę i krój wiskozy przez długi czas, należy starannie ją rozwieszać, nadając jej odpowiedni kształt.  

Wiskoza prasowanie

Prasując wiskozę należy unikać stosowania wysokich temperatur, które mogłyby uszkodzić tkaninę. 

Wiskoza przechowywanie

Z racji tego, że wiskoza jest podatna na rozciąganie i zmianę formy i kształtu należy przechować ją w sposób zapobiegający ewentualnym rozciągnięciom. Tunika plażowa wykonana z wiskozy (przykłady znajdziesz na tej stronie – https://intimiti.pl/tuniki-plazowe), powieszona na wieszaku przez dłuższy okres czasu, może odkształcić swoją formę, zwłaszcza w okolicach ramion przez końce wieszaka. Dlatego właśnie należy przechowywać tunikę wykonaną z wiskozy na półkach w pozycji leżącej.